i
Nový most ve Strančicích: úspěšná zatěžovací zkouška

Tým Kloknerova ústavu Českého vysokého učení technického v Praze provedl zatěžovací zkoušku na nově postaveném mostě na silnici III/1014, která potvrdila jeho vynikající kvalitu. 

Dne 18. listopadu přijelo šest nákladních souprav, z nichž každá vážila 30 tun, aby prověřila stabilitu mostu. První naměřené hodnoty průhybů konstrukce byly označeny technikem Kloknerova ústavu Petrem Vrbatou jako nejen dobré, ale přímo výborné.

Zatěžovací zkouška zahrnovala opakující se postup, při kterém nákladní soupravy přesně přejížděly most, stály po dobu čekání na pokyn a následně se vracely zpět na vyznačené body. Tento cyklus se opakoval několikrát během dne.

 

Pozitivní výsledky i přes nepřízeň počasí

Přestože sychravé počasí bylo pro řidiče náročné, vedoucí zkoušky Petr Bouška z Kloknerova ústavu si pochvaloval přízeň počasí, které bylo stabilní během celého měření. Záznamy průhybů konstrukce byly prováděny pomocí robotické totální stanice ovládané přes tablet, což umožňovalo okamžité vykreslení průběhu zatížení.

Stavbyvedoucí Jan Hanzlík potvrdil, že práce na mostu postupují podle plánu od demolice původního mostu až po současné dokončovací práce. Příznivé výsledky zatěžovací zkoušky naznačují, že nosnost mostu je nadstandardní, ačkoliv byl navržen s rezervou 40 procent nad požadavky.

 

Závěrečné hodnocení a perspektiva do budoucna

Nový most má širší chodník a vyšší výšku než jeho předchůdce, aby vyhovoval novým pravidlům pro trakční vedení elektrických lokomotiv. Přestože byl v minulosti elektrický vedení nacpáno pod původní most, nová konstrukce umožňuje optimální umístění trakčního vedení podle aktuálních předpisů. Demolice a výstavba nového mostu vedly k dočasné uzavírce silnice a v minulosti k omezení provozu na železniční trati.

Otevření nového mostu spojujícího Benešov s hlavním městem v oblasti Strančic na Praze-východ je naplánováno na 1. prosince a vše nasvědčuje tomu, že tento termín bude dodržen.

 

 
 

Reportáž z místa dění je k dispozici na internetových stránkách České televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000101118/cast/1012106/

Kloknerův ústav

Kloknerův ústav, odloučené a samostatné pracoviště ČVUT, má nezastupitelné postavení v rámci Prahy i celé ČR, zejména v rámci mezinárodní spolupráce ve výzkumu a standardizaci.

Mohlo by vás zaujmout

100 let Kloknerova ústavu

Další příspěvky na blogu

Socha Prostor pro Rodinu

Socha Prostor pro Rodinu

V pražském Muzeu Kampa je nyní vystavené výjimečné dílo našeho doktoranda Adama Velíška pod názvem "Prostor pro rodinu". Při vytváření této sochy byl kladen důraz na inovativní technologie a uměleckou preciznost. Hlavním záměrem bylo dosáhnout optimálních vlastností,...

Štvanická lávka

Štvanická lávka

Z Karlína do Holešovic pěšky i na kole. V Praze otevřeli Štvanickou lávkuPraha v pátek odpoledne otevřela novou lávku spojující čtvrti Karlín a Holešovice. Štvanická lávka je dlouhá přibližně 300 metrů a pyšní se konstrukcí z ultra vysoce hodnotného bílého betonu....